"Divadlo Spektákl patří dnes k nejzajímavějším mladým divadelním uskupením a je sympatické tím, že je zajímají klasická dramatická díla, jež inscenují skrze situaci člověka v současné společnosti a tím i primárně skrze hereckou osobnost na scéně."

(R. Hrdinová, Deník PRÁVO, 8. 2. 2017)


Divadlo Spektákl je generační soubor složený ze studentů či nedávných absolventů DAMU a JAMU, jehož cílem je nahlížet na klasická díla optikou nastupující mladé generace a hledat spojení tradiční činohry a neotřelé moderní obrazivosti.


Historie souboru

Divadlo založil v roce 2014 jeho umělecký šéf a kmenový režisér Jan Holec. První iscenací byla Fraška o Dušanově duši, původně určená jako open-air projekt pro festival Zlatá Koruna, který se konal v létě 2014. Následovala premiéra Zmoudření dona Quijota ve Studiu Alta.

Od sezóny 2015/2016 působí jako rezidenční soubor Studia Švandova divadla, kde hraje několikrát do měsíce. Generačně a názorově spříznění divadelníci se specializují na klasické tituly české a světové literatury. Často volí cestu vlastní dramatizace či adaptace textů dosud na tuzemských scénách neuváděných.

Během dosavadního působení se soubor zúčastnil několika divadelních festivalů v ČR i zahraničí (v Bosně a Hercegovině či ve Španělsku, v tuzemsku pak na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň, Mezi ploty, Letní Letná, Hradec Open Air a jiné).


Kmenový režisér

Jan Holec působí i mimo Divadlo Spektákl a má za sebou spolupráci s několika profesionálními scénami (Divadlo Letí, Divadlo DISK, A Studio Rubín, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích či do budoucna Divadelní společnost MASOPUST). Student druhého ročníku magisterského stupně Katedry režie činoherního divadla DAMU se ale primárně věnuje Divadlu Spektákl, kterému jeho osobitý režijní styl dodává jasnou uměleckou tvář a směřování. Pravidelně spolupracuje s dramaturgy Davidem Košťákem a Kamilou Krbcovou.