Maryšo! Evo! Dom!

Alois a Vilém Mrštíkové, Gabriela Preissová

"Když se tancuje, nikdo nesmí z kola ven. A na téhle tancovačce je pouze pánská volenka." Dvě ženy. Dva příběhy. Jeden osud. Pohled dnešní mladé generace na tradiční příběh dvou dívek, které daly přednost zakázané lásce před voláním svých rodičů.

Inscenace vznikla koláží dvou předních děl českého realistického dramatu. Příběhy z Maryši a Gazdiny roby vyprávíme na pozadí jedné obce, která výrazně vstupuje do života dvou hlavních hrdinek. Ty se měly vdát podle představ rodičů, podřídit se svým mužům a zaujmout místo hospodyň. Měly zapomenout na to, co samy chtějí, po čem touží... koho milují. Kvůli svým ideálům se však rozhodly vzdorovat tradici. Jejich osudy jsou vzájemně propojené více, než by se mohlo zdát.

Inscenace byla vybrána do programu mezinárodního festivalu Kestenburg 2015 v Bosně a Hercegovině a Mezinárodního divadelního festivalu evropských regionů Hradec Králové.


Premiéra: 12. ledna 2015

Délka představení: 60 minut

Hrají: Beáta Kaňoková, Kamila Trnková, Adam Vacula, Václav Švarc, Kamila Janovičová, Tereza Terberová, Michal Lurie, Jacob Erftemeijer, Jana Kotrbatá, Viktor Javořík


Úprava: Jan Holec, Kamila Krbcová, Barbora Hančilová

Režie: Jan Holec

Dramaturgie: Kamila Krbcová, Barbora Hančilová

Scéna: Pavel Morávek

Kostýmy: Lenka Kristiánová

Produkce: Václav Hodonický